FAQ

Objevitelský motoristický závod

Obsah

Co je Bivak?

Každý kdo jel někdo Rally Paříž Dakar ví, že bivak je místo společného srazu. Nás budou cestou čekat dva bivaky, za jejichž projetí ve vymezeném časovém okně získáš body. Hlavně ale můžeš večer využít k seznámení s dalšími posádkami a sdílení zážitků. 

Kudy se pojede?

Zavedeme tě na místa, kam by ses možná sám od sebe dobrovolně nepodíval. Pojede se po cestách i mimo silnice. Pojede se do zapadlých koutů hor, kde lišky dávají dobrou noc. Trasu si zvolíš podle vlastní chuti a kuráže. Jediné body, které musíš během vymezeného časového okna projet, abys úspěšně dokončil závod, jsou start, dva bivaky a cíl.

Co je Roadbook?

Roadbook je malá příručka, kterou obdrží ve Startovacím balíku každá posádka a najdeš v ní především:

  • Seznam všech check-pointů, jejich GPS souřadnice, podrobný popis a jak se k nim dostat,
  • přehled úkolů, které lze cestou plnit a získat tím další body,
  • GPS souřadnice, termíny a časová okna pro projetí startu, dvou bivaků a cíle,
  • přehled a souřadnice vybraných kempů cestou pro případné přespání,
  • zajímavosti o jednotlivých oblastech a kulturách,
  • praktické rady na cestu.

Check-pointy a úkoly

Check-pointy jsou pečlivě vybraná zajímavá místa Balkánu, na kterých je co objevovat. Mohou to být rozhledny, hrady, hospody, vinice, jezera, … Čím víc check-pointů navštívíš, tím víc bodů získáš.

Úkoly budou především motivovat k lepšímu porozumění dané kultuře skrze gastronomii, sdílení zkušeností s místníma nebo sbírání příběhů z dějin. Nečekej ale, že bychom tě nutili k nesmyslným výzvám, které by testovaly, jak moc jsi ochotný se veřejně ztrapnit. Naším cílem je lépe poznat Balkán a posbírat zážitky, na které budeš celý život vzpomínat.

Kdo to vyhraje?

Vítěznou posádku vyhlašujeme v každé kategorii samostatně podle celkového počtu získaných bodů a je pravděpodobné, že obdrží cenu, jakou svět neviděl. Body získáš navštívením check-pointů (zajímavých míst cestou), plněním úkolů (zaměřených na poznávání místní kultury) a projetím startu, bivaků a cíle včas během předem určeného časového okna.  Nejedeme ale na vítězství, jedeme na zážitky. 

Můžou mě cestou potkat nějaké problémy?

Každá cesta je automaticky spojená s rizikem, že se něco stane, proto se nad riziky zamysli před cestou i během závodu. Cesta přes Balkán je seriozní dobrodružství, u kterého není možné vyloučit nehodu nebo zranění.  

Cestou tě téměř zaručeně potkají nějaké problémy! Nejspíš se cestou několikrát ztratíš a zase najdeš, zapadneš s vehiklem do bahna a znovu se vyprostíš, rozbije se ti motor a budeš shánět po bosenských horách servisáka, pokusí se ti dát pokutu zkorumpovaná policie a večer tě v tábořišti poštípou komáři. Někdy ti pomůžou ostatní posádky a někdy zase ne, protože nebude nikdo na blízku. To všechno bude pro tebe nejspíš pořádný výstup z komfortní zóny, ale zvládneš to, rozšíří to tvoje obzory a posune tě to zase kupředu! 

Je zajištěné jídlo nebo ubytování?

Nezajišťujeme stravu ani ubytování, ale pomůžeme ti s mapou a Roadbookem v ruce poznávat taje a kouzla odlehlých koutů.

Můžu se na vás obrátit, až se mi rozbije auto/motorka?

Neváhej se na nás obrátit, rádi si tvoji historku poslechneme. Nezajišťujeme ale ani pojištění, ani odtahovku, ani technický support. Až se ti v močálu uprostřed Srbska auto potopí do bažiny, vyfoť ho, dej na Instagram s hashtagem #hillbillrally a začni hledat řešení. Na cestě ti možná pomůžou ostatní jezdci, jinak jsi ovšem odkázaný sám na sebe, svoje schopnosti a možná především své štěstí.

Co musím zajistit před odjezdem?

Posádka a všichni její členové si veškeré záležitosti spojené s cestou do zahraničí zajišťuje samostatně a na vlastní náklady. Pro úspěšné absolvování závodu doporučujeme sjednat všechna nezbytná pojištění (povinné ručení u vozidla, cestovní pojištění). Na cestu mimo EU budeš potřebovat pas a nezapomeň, že se mohou lišit zákony a nařízení v jednotlivých zemích. Stejně tak musíš mít platné doklady k vozidlu. Pokud ti vozidlo nepatří, bude se hodit plná moc majitele. V neposlední řadě měj platný mezinárodní řidičák, který ti milá paní na městském úřadě vystaví na počkání za zhruba 50 Kč.

Podpořím nějakou dobrou věc?

Z každého uhrazeného startovného posíláme část na podpoření dobré věci v jedné z oblastí, do které naše rally zamíří. Když něco děláme, chceme aby to dávalo smysl a bylo to užitečné i pro naše okolí.

Proč jet na Hill Bill Rally, místo cestování na vlastní pěst?

Budeš součástí něčeho většího. Radost z úspěchu je opravdová, jen pokud ji máš s kým sdílet, a i zdánlivě neřešitelné problémy se dají zvládnout, pokud je na ně víc hlav. Navíc společné, benzínem nasáklé zážitky tvoří nová přátelství.

Jak se snažíte dělat Hill Bill Rally udržitelně?

Řídíme se našim Kodexem, podporujeme místa, na která jezdíme a distribuujeme cestovní ruch po prdelích světa.

Kdo se může účastnit? 

Hill Bill Rally je pro malé, střední i velké dobrodruhy, pro chlapy i dámy. Prostě pro všechny, kteří touží po nevšedních zážitcích a nebojí se sednout na motorku nebo za/vedle volant. Důležitou podmínkou účasti je věk závodníka minimálně 18 let.

Jak dostanu sebe a svoje vozidlo zpátky do ČR? 

Možností je několik. V cíli se otočíš a pojedeš zpět do Čech. Něco jako Forrest Gump, když doběhl k oceánu. Nebo dojedeš na nejbližší autovlak.

Co si mám s sebou vzít?

Pokud cestou oželíš pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu budeš si užívat krásné svěží noci pod tisícihvězdičkovou oblohou, pak bude dobré vzít si teplý spacák a karimatku. Na perkelt, pivo a uplácení bosenských strážníků vodkou se bude hodit nějaká hotovost v korunách a eurech.

Kolik mě to bude stát?

Správná otázka, na kterou není úplně lehké odpovědět. Záleží, kolik luxusu si chceš po cestě dopřát. Některé výdaje tě ale nejspíš neminou, a proto je tady orientační přehled založený na zkušenostech z minulých výletů.

Tvůj báječný stroj 0-30 000 Kč. Pokud už na tebe tvůj stroj čeká v garáži, pak to budeš mít za nula. Teda jestli se třeba nepustíš do expedičního vylepšování. Pokud si ale stejně jako někteří z nás budeš muset nějakou rachotinu opatřit, pak počítej s minimálně 10 000 Kč. 

Startovné +/- 3 000 Kč. Kolik účast na téhle akci stojí a co zahrnuje jsme detailně popsali výše.

Jídlo a pití  500 Kč+. Když je hluboko do kapsy a člověk je trochu asketa, tak se týden na instantních nudlích a těstovinách s tuňákem rozhodně vydržet dá, ale byla by škoda neochutnat tradiční speciality v místních hospodách a jídelnách. My budeme rozhodně podporovat využívání lokálních zdrojů. 

Palivo 2000 Kč+. Ceny pohonných hmot budou všude veskrze podobné jako v ČR plus mínus pár korun. A odhadujeme, že ti na nejslabších strojích ujedou cca 1000 km a největší lovci kilometrů okolo 5000 km plus je třeba připočítat cestu zpět do ČR, což bude zhruba 800 km, ať nedopadnete, jak česká výprava na severní pól. Takže už stačí jen přidat průměrnou spotřebu a rovnice je kompletní. 

Ubytování 1 000-10 000 Kč+. Něco tě bude stát ubytování v kempech, ve kterých se budou nacházet společné Bivaky po cestě. Jinak je volba čistě na tobě. Spaní pod hvězdami, ubytování u milé “bábušky” nebo vířivka v luxusním apartmá, to všechno má něco do sebe.

Pojištění 800 Kč. Za kvalitní cestovní pojištění je většinou dobré si připlatit, aby jste měli jistotu, že když už se něco stane, tak vás pojišťovna nenechá napospas prvnímu člověku, který o sobě bude tvrdit, že je doktor.

Očkování 0-4000 Kč. I když je Balkán co by kamenem dohodil od Evropy, tak se doporučuje mít naočkovanou minimálně žloutenku typu A a břišní tyfus. A kdyby člověk by chtěl být vzorný, tak dle uvážení je vhodná i žloutenka typu B a vzteklina pro případ, že by člověka poranil třeba potulný pes.

Náhradní díly a opravy 1500+. I přes sebepoctivější přípravu se občas něco porouchá. A mít s sebou třeba jen náhradní pneumatiku se určitě hodí.

Vybavení 0-3000+. Na většinu dobrodružných cest je potřeba něco dokoupit nebo obměnit a je dobré s tím počítat. 

Dostanu ještě více informací?

Jakmile se přihlásíš, tak tě budeme zásobovat nepravidelnými dávkami informací po e-mailu, takže se dozvíš včas vše podstatné. Ale pokud se potřebuješ ptát už teď, e-mail najdeš úplně dole. Ještě podrobnější informace najdeš po cestě v Roadbooku.

Kdo za tímhle celým stojí?

Hill Bill Rally pořádá spolek dobrodruhů Picnic Adventures.

 Kdo jsou Hillbillies?

Hillbillies bývávalo označení, které se ve Spojených Státech ujalo ještě na konci 19. století pro skupiny lidí z venkovských horských oblastí a používalo se spíše hanlivě ve spojitosti s jejich nepřizpůsobivým vidláckým životním stylem. Kdesi v americkém žurnálu kdysi napsali, že hill-billie je nezávislý a nespoutaný obyvatel, který žije v kopcích, mluví jak chce, obléká se jak může, pije whisky, když ji dostane do ruky, a střílí ze svého revolveru, kdy se mu zlíbí. Hillbillies byli prostě lidi, kteří si žili po svém a to si od nikoho nenechali vzít. A to se nám na nich líbí. Dostaneš neobyčejnou příležitost poznat v horách pravé „balkánské hillbillies“. (link: https://en.wikipedia.org/wiki/Hillbilly)